Neopadavé listy, něžné květy a výrazné plody, to jsou hlavní přednosti okrasného keře s názvem skimie japonská (Skimmia japonica). Dorůstá pomalu a tak se skvěle uplatní v menších zahradách. Hodí se jako předsadba k mohutněji rostoucím keřům. Vykvétá zajímavými hvězdičkovitými květy. Před nákupem byste měli vědět, že skimie není rostlina samosprašná, a tak, abychom se dočkali nádherných červených plodů, musíme pořídit jak samičí, tak samčí rostlinu. Celý rod zahrnuje pouhé čtyři druhy stálezelených spíše nízkých rostlin.

Kde domov tvůj...

Skimie jsou vřesovištní rostliny původem z Japonska a jihovýchodní Asie. Půdní podmínky pro jejich růst a pěstování jsou shodné s těmi, kde pěstujeme pierisy, azalky, libavky, vřesovce, vřesy a rododendrony. Pro jejich výsadbu je ideálním obdobím podzim anebo počátek jara. Pro vylepšení půdy přidáme do okolí rostlin rašelinu. Počítejte s tím, že spolehlivě mrazuvzdorné jsou skimie pouze v teplejších zeměpisných oblastech. V drsnějších oblastech se vyplatí pěstovat skimie jako přenosné nádobové rostliny a na zimu je uskladňovat v nezámrazných prostorách. Anebo ty, které jsou vysazené ve volné půdě chránit před chladnými větry, které by je vysoušely a opatřit jim přikrývku z chvojí v případě silných mrazů.

Budou plodit nebo ne?

Krásné plody výrazných barev budou zdobit naše skimie pouze v případě, že si pořídíme minimálně dvě rostliny, to je samčí a samičí exemplář. Rozlišit ale pohlaví rostlin při nákupu, je docela tvrdý oříšek. Proto se doporučuje pořídit si nejlépe na tři rostliny samičí jednu samčí. Nechejte si tedy poradit při nákupu odborníkem anebo vsaďte alespoň na nákup 4 rostlin, aby mezi nimi byla alespoň 1 jiného pohlaví. V prodejnách se poohlédněte především po kultivarech druhu Skimmia japonica Rubela. Samčí klon má košatý růst, červeně lemované listy a tmavě červená poupata. U druhu Skimia japonica reevesiana Robert Fortune nemusíte řešit pohlaví rostlin. Tyto druhy jsou oboupohlavní s bledě zelenými listy a tmavě zeleným lemováním.

Kde všude se skimie uplatní?

Skimie se skvěle uplatní jako vřesovištní rostliny, nebo předsadba vyšších dřevin. Dle různých odrůd můžete dosáhnout v zahradě zajímavých kombinací a rostlinných společenství. Každá odrůda skimií má svou charakteristickou výšku, do níž dorůstá. V zásadě se mezi skimiemi můžeme setkat jak s odrůdami zakrslými, tak s druhy mezi 50 cm výšky až podruhy dosahující okolo 1 metru i víc. Zvlášť poutavá je odrůda Skimmia japonica ‘Magic Marlot‘, která se pyšní panašovanými listy a květy krémové až vínové barvy. Rostliny nepřesahují na výšku obvykle 0,5 metru a jsou mrazuvzdorné do – 23 °C. Tento, ale i mnohé další druhy, se skvěle uplatní v japonských zahradách anebo jako solitéry v čajových či vodních zahradách. Skimie kvetou od května do června růžovými až červenými květy, některé odrůdy mají květy bílé, nebo fialové.

Jak je to se zálivkou?

Skimie mají v oblibě polostinná místa s dostatečným množstvím čerstvé mírně kyselé a mírně vlhké zeminy. Pokud provádíme okopávání rostlin, nesmíme zasáhnout kořeny, které nejsou u skimií příliš hluboko. V průběhu suchého a horkého léta je nutné dodávat keřům pravidelnou zálivku ovšem vždy pouze nevápnitou vodou.

Je u skimií nutný řez?

Obecně se u skimií nemusíme trápit s řezem. Zvláště pokud vyrůstají na okrajích stromových nebo křovinatých porostů. Řez uplatníme spíše na keřích pěstovaných v nádobách. Jestliže rostliny nedrží požadovaný tvar, provedeme u nich po odkvětu zpětný řez. Z polovyzrálého dřeva si pak můžeme koncem léta připravit kořenové řízky, kterými si rostlinu spolehlivě namnožíme.

Štítenky - jediný nepřítel

Jediným nepřítelem skimií jsou štítenky, které je mohou při špatných pěstebních podmínkách napadat. Ovšem budete-li o své keře pečovat dle našeho návodu, zcela jistě se jim nemoci i škůdci budou vyhýbat.