V červenci si každý zaslouží na zahradě trochu odpočinku, kdy se na lavičce v rozkvetlé a plodící oáze potěší z plodů své práce. Najděte si tu příjemnou chvilku, zasloužíte si ji! Na lavičce přicházejí také nápady, co ještě vylepšit – velké změny je nejlepší si zapsat či nakreslit a jejich realizaci nechat na podzim. Nyní je čas jen pro drobnější zahradnické práce.

Letní péče o květiny

Květiny v nádobách potřebují přihnojování nezbytně, neboť mají omezený přísun živin.

Všechny okrasné rostliny v červenci uvítají zavlažování a přihnojování, v množství a složení hnojiva podle konkrétních potřeb. Kvetoucím rostlinám často chybí fosfor a draslík. Přihnojte je proto plným hnojivem, z organických jsou vhodné například slepičince (doma zkvašené či zakoupené v granulované či tekuté formě). A pomoci může i obyčejná banánová slupka. Je bohatá na draslík a pokud ji vpravíme do půdy v blízkosti rostlin či do květináčů, prospěje jim.

Pokud rosliny nejsou kyselomilné, vhodný může být i přídavek dřevěného popela). Okrasné květiny na zahradě porostou i bez přihnojování, to ale dokáže s jejich krásou a vitalitou divy.

Hnojiv je na trhu velký výběr, včetně organických či s postupným uvolňováním, speciálních pro konkrétní skupiny rostlin.

  • Tekutá hnojiva si můžete připravit i doma, jako výluhy z plevele i léčivých rostlin.
  • Výtečným přirozeným hnojivem, které získáte zdarma, je samozřejmě i kompost. Působí však pomaleji, nežli tekutá hnojiva a je vhodný především při výsadbě a pro podzimní zúrodnění půdy.
  • Skvělé výsledky dosahují pěstitelé i s hnojivem, jež produkují žížaly.

Okrasné květiny může ničit brouk nosatec či chřestovníček liliový. Nebezpečné jsou pro ně i mšice a další savý hmyz – samotný je většinou tolik neoslabí, ale přenáší virová onemocnění. Proti nosatcům pomáhají i biologické prostředky – přirození nepřátelé, proti mšicím přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu, které jim zalepí dýchací otvory. Hýčkejte si také slunéčka, která jich spořádají neuvěřitelné množství! Naopak mravenci, pokud na rostlinách pobíhají také, mšice brání, protože je mají na chov – dojení sladké medovice.

Vysoké kvetoucí trvalky včas vyvazujte k oporám – nejlepší je mít klubíčko provázku a nůžky stále po ruce.

Jahodníky si zasluhují péči i po sklizni

Jahodníky, které chcete ponechat na záhoně ještě příštím rokem, potřebují po odplození péči:

  • Odstřihněte přebytečné výhony (vyjma remontantních odrůd, které na nich budou ještě plodit).
  • Jahodník dobře zalijte a mírně přihnojte.
  • Pokud jsou listy napadené skvrnitostí, je vhodné je odstranit a ponechat pouze srdíčka sazenic.

Zakládání nových záhonů jahod

Po třech letech jahodník obvykle ztrácí sílu a je vhodné záhony obnovit. V červenci je nejvhodnější doba z výsadbě nových sazenic jahodníku, protože do zimy stihnou zesílit a neohrozí je mrazy, v příštím roce již budou plodit. Jahody se hojně vegetativně rozmnožují zakořeňujícími plazivými výhony – „šlahouny“.

Sázení si usnadníte, pokud pod nově rostoucí sazenice, které ještě nezakořenily, vložíte širší kelímek se substrátem a zatížíte kamenem či uchytíte očkem. Na začátku července takto připravené sazenice budou na konci měsíce připravené k přesazení – stačí je pouze odstřihnout od matečné rostliny.