Rozhlížíte se mezi trámy, do rozvířeného prachu svítí střešním okénkem slunce a vy už v duchu plánujete, že támhle bude ložnice a tady koupelna. Možná si brousíte zuby i na náročnější počiny – třeba zbudování terasy. A je pravděpodobné, že pokud máte hodně naspořeno či dostanete dobrou hypotéku nebo úvěr, věc se vydaří. Ale ještě, než se na své sny příliš upnete, odpovězte si na několik základních otázek.

Střecha: Když je v pořádku, máte vyhráno

Alfou i omegou půdy je střecha. U ní mohou nastat dva problémy: Jednak nemusí být ideální k půdní vestavbě, jednak může být ve špatném stavu, což na první pohled možná nepoznáte. Nejvhodnější střechou je sedlová. Protilehlé strany mají sklopenou střechu, strany vymezuje štítová zeď. Ta je někdy využita k vybudování balkónu. Jinak se do štítových zdí běžně osazují okna. V městské zástavbě s balkonem ze štítu spíše narazíte – a to buď z důvodu, že je dům památkově chráněn, anebo zkrátka proto, že by takový „výčnělek“ naprosto nezapadl do koncepce okolní zástavby.

Naději neztrácejte, ani pokud je sklopená střecha ze všech stran. Pak se jedná o střechu valbovou. Je jasné, že s takovým půdním prostorem budete muset obětovat více místa a zapojit důmyslné plánování na jeho využití. Světlá výška obytné místnosti by měla být alespoň 2,3 metru, v místech pod šikmou střechou pak 1,30, přičemž ložnice by měla zabrat prostor alespoň 31 m3.

Z nevýhody originální a útulné bydlení

Problémem mohou být okna. Není jisté, že vám je památkáři dovolí udělat právě tam, kde je potřebujete. Rozhlédněte se po okolních domech a orientujte se podle nich. O střešních oknech si můžete více přečíst v článku 6 věcí, které je dobré promyslet dřív, než si pořídíte střešní okna.

Mohou ale nastat situace, že vám střešní okna z jedné strany nepovolí vůbec. Pak zbývá prostor pro různé světlovody či zachování půdních okének a větraček u podlahy. Takový interiér musíte nezvyklé světelnosti přizpůsobit a pravděpodobně budete muset nechat přiznané i trámy u podlahy, které vám obývák rozdělí třeba na tři části. Není to žádná katastrofa, zapojte fantazii nebo povolejte bytového architekta, a z nevýhody se stane útulný kout nebo hotový luxus.

Bez statika to nepůjde

A nyní k obhlídce krovu. Pokuste se jej zachovat. Konstrukce se dá zpevnit,

části opravit. Neštěstí přináší napadení tesaříkem nebo dřevomorkou, červotoč je ze škůdců ještě to menší zlo. Je-li krov ve fatálně špatném stavu, musíte znatelně navýšit rozpočet i odhadovaný čas dokončení vestavby. Na všem zlém se dá najít i něco dobrého – u nové střechy vám možná projdou drobné zásahy, které usnadní bydlení. Na půdu pozvěte rozhodně statika a nechte si vypracovat posudek. Staré podlahy, respektive stropy, toho mnohdy již moc neunesou. Zapomeňte na beton a v interiéru možná i na cihly. Vše je moc těžké. Výsledek uvidíte ale až z posudku. Ten by měl zahrnovat nejen statikův názor (respektive výpočet) na střechu, ale i podlahy, stropy a dům jako celek.

Izolujeme. Zvuky, vodu i teplo.

U staré střechy myslete na nutnost položení hydroizolace pod latě. Další postup je velmi individuální, podle stavu střechy. Obvykle následuje zpevnění krovu a nová střešní krytina. Někdy je nutné měnit latě, ale to je pořád méně náročné, než celý krov. Myslete i na zateplení domu. Pro úsporu místa se hodí takzvaná nakrokevní izolace. Izolovat nebudete jen zimu a vodu zvenčí, ale i zvuky uvnitř. K tomu slouží kročejová izolace, díky které nebudete mít rozčílené sousedy bydlící pod vámi obden za dveřmi.

Ohnuli jste se při vstupu na půdu?

Další fází je napojení na rozvody. S plánkem vysněného bytu v ruce můžete zjistit, že elektřinu, vodu (a odpady), plyn a topení vést tak, jak jste si to představovali, buď za rozumné peníze nejde, nebo jen s kompromisem ve vašich plánech. Kde vede odpad a podobné věci raději sledujte hned zpočátku, stejně jako maličkosti, které při běžné návštěvě uniknou. Třeba vchod na půdu. Že jste prošli jen tak tak? Pokud je hned nad vchodem střecha, máte na problém zaděláno – budete ji muset nechat předělat.

Je v domě výtah? Jinak máte problém…

Velký pozor dejte na výtahy. V řadě starších domů nejsou. Možná si říkáte, že to nevadí. Vám možná ne, ale stavebnímu úřadu ano. Při vytváření nového bytového prostoru v pátém nadzemním podlaží (neplést s patrem) ho budete potřebovat. Obvykle se řeší „přilepením na dům“ zvenčí, s výstupem do mezipater, někdy ho lze vést mezi schodištěm či starým světlíkem. Nechtějí-li jej ostatní nájemníci zbudovat, bude investice jen na vás, či vám ho dokonce nedovolí. Půdní vestavbu pak coby bytový prostor nezkolaudujete – leda třeba jako ateliér, nebo propojenou s jedním ze spodních bytů v mezonet.