Zarudlé svědící oči, rýma, dušnost, která při nejhorším přeroste v astmatický záchvat, vyrážka, ekzém a někdy i bolest hlavy a v uších. To vše jsou poměrně hojné příznaky alergie. Ta se může projevit lokálně i celotělně, odborně systémově. Není pochyb, že alergiků přibývá. Z části za to může i dědičnost. Je-li jeden z rodičů alergik, riziko je u dítěte 30procentní. U obou rodičů je pak dvounásobné. Neznamená to ale, že děti podědí alergii rodičů. Zatímco ti slzí nad hromádkou sena, dítko může mít třeba ekzém, jakmile přijde do kontaktu s roztoči. Co se vlastně v těle děje? Určitý alergen poblázní protilátky spadající do skupiny imunoglobulinu E, až dojde k nepřiměřené reakci imunitního systému.

Květena není hlavní problém…

Alergie nejsou jen doménou jarních a letních rozkvetlých luk. Stále častější jsou reakce na prach a roztoče v domácnostech. Jak se zbavit prachu je poměrně jasné, ale co s roztoči? Ti milují temnější teplé prostředí, ideálně maličko navlhlé. Přesně takové, jaké vytváříme při spaní v posteli. Standardně nejvyšší výskyt roztočů je proto právě tam. Matrace by proto měla být hypoalergenní, stejně jako lůžkoviny.

Deky i polštáře je dobré větrat, dokonce se doporučuje nestlat postel s klasickými dekami či peřinami standardně, tedy složit deky přes celou délku lůžka, ale nechat matraci větrat. Hnáno do extrému je pro roztoče větší metlou neustlaná postel, protože peřiny leží pokaždé jinak a matrace může dýchat. Zajímavým hlediskem je také životnost matrace. Jak dlouho již spíte na té své? Pro alergika na roztoče je vhodné po pětiletce matraci měnit. To platí zejména u dětí.

Dobrou noc s roztoči

Životnost matrace se dá prodloužit vhodným povlakem. Vyrábějí se i „protiroztočové“ nebo takzvané bariérové textilie, které mohou být navíc chemicky ošetřené. V boji s roztoči se osvědčilo také využití nanovláken pro výrobu povlečení. Roztoči ani další alergeny pak nemají snadný přístup do vašich lůžkovin. Pomáhá i zmrazení. V dětském pokojíčku mají roztoči nejraději plyšáky. Snažte se jejich množství zredukovat na minimum, a to pravidelně zamrazte. Stačilo by i obyčejné vyprání, ale to by oblíbený medvídek nemusel přežít.

Lapače prachu musí pryč

Na trhu najdete také u nás poměrně neznámé spreje proti roztočům. Jejich cena se pohybuje od 100 do 500 korun. Můžete je použít na všemožné tkaniny, koberce, a samozřejmě i matrace. Nejlepším krokem v boji proti alergiím je však prevence. Pokud jde o prach a roztoče, vyplatí se nechat podlahy bez koberců a zbavit se těžkých závěsů, v případě vážnějších průběhů alergií i záclon a všemožných potahů, polštářků a podobných dekorací, které jen nabalují alergeny. Interiér vhodný pro alergika by měl být snadno udržovatelný a prostý lapačů prachu. Při pořizování nábytku si zjistěte, zda se dá běžně otírat vlhkým hadříkem, postel vybírejte tak, aby buď těsně přiléhala k zemi, nebo poskytovala dost prostoru ke snadné údržbě pod ní.

Vysavač a čistička – skvělí pomocníci

K úklidu dobře volte vysavač. Pro alergiky se nevyplatí na něm šetřit. Důležité je, aby dokázal vysátý prach bezpečně udržet uvnitř. Pokud bydlíte v bytě či domku, kde relativní vlhkost klesá pod 40 procent, zauvažujte o pořízení zvlhčovače. Jinak vás bude častěji škrábat v krku. Řada rodin investuje i do čističky vzduchu. Ta by měla mít jak filtry, tak vestavěný ionizátor a ideálně i UV lampu. Před koupí ji ale otestujte. Čističky mívají několik módů a některé umějí být pořádně hlučné.